خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

علت تغییر شکل هلال‌های ماه در طول یک ماه قمری

  سوال زیر در سایت http://qa.canot.ir پرسیده شد که پاسخی زیبا و قابل فهم برای عموم به آن داده شده است. متن پاسخ بطور کامل در زیر آمده است.
  علت تغییر شکل هلال‌های ماه در طول یک ماه قمری چیست؟

  پاسخ توسط :

  مدرس نجوم رصدخانه آموزشی زعفرانیه تهران - عضو تحریریه ماهنامه نجوم

  Moon_phases_en

  دوست عزیز آنچه مفروض شما در پرسش است، تغییر شکل هلال‌های ماه در طول یک ماه قمری است که از اصطلاح تغییر اهله یا تغییر فاز برای آن استفاده می‌شود.

  گردش ماه به دور زمین و زاویه‌ی تابش پرتوهای نور خورشید به روی ماه و انعکاس آن از سطح روشن ماه و همچنین دیدن بخش تاریک ماه که پشت به خورشید است از دید ناظر زمینی سبب می‌شود که بسته به زاویه‌ی موقعیت زمین و ماه و خورشید نسبت به یکدیگر در طول یک ماه قمری گاهی بخش بیشتر یا کمتر از شب یا روز ماه را ببینیم. در نتیجه هلال‌های نازک و پهن و کامل را از ماه در شب‌های مختلف ماه قمری می‌توانیم شاهد باشیم. شکل بالا موقعیت ماه در مدارش به دور زمین و همزمان شکل هلال ماه، آنچنان که در آن لحظه از زمین دیده می‌شود را نشان می‌دهد.

  در زمان وقوع ماه‌گرفتگی ماه در شب چهاردهم ماه قمری، در حالی که قرص ماه به طور کامل روشن دیده می‌شود، اندک اندک به سایه‌ی زمین وارد می‌شود و رنگش به سرخی می‌گراید. این موضوع با هلالی دیده شدن ماه در شب های مختلف به کلی متفاوت است.

  منبع پاسخ http://qa.canot.ir/
  این مطلب تا کنون 45 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : زمین ,می‌شود ,قمری ,تغییر ,دیده ,خورشید ,
  علت تغییر شکل هلال‌های ماه در طول یک ماه قمری

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر